komodity.cz

Připojte se k milionům lidí obchodujících akcie, komodity a opce

DOMŮ | STUDIJNÍ KURZY | MŮJ INDEX | PŘIDEJ ODKAZ | REKLAMA | KOŠÍK
ONLINE JIŽ 17 LET!
Jsme průkopnickým
investičním webem:
v provozu 1997-2014
>>VYHLEDEJ
Jsem velmi spokojený s celým komoditním kurzem. Tři dny po jeho obdržení jsem začal s papírovým tréninkem, a za měsíc jsem už obchodoval. Jenom nevím, kdo mi uvěří, že jsem včera za necelé dvě hodiny vydělal přes 550 dolarů! :-)
František Vild, Praha
NAUČTE SE
OBCHODOVAT KOMODITY
Na současné volatilní trhy používám vaše opční strategie - nevyžadují každodenní sledování cen a riziko je v nich nízké a pevně fixované. Namátkou ropa, zlato, nebo pšenice - jinak než opcemi bych na nedávných masivních pohybech nedokázal benefitovat. Mé opce mi za uplynulé 2 měsíce vydělaly přes $24,000 profitu.
Jiří Krejčí, Mladá Boleslav
VYDĚLÁVEJTE V OPCÍCH
S MINI RIZIKEM
Jako akciový makléř bych váš manuál doporučil jako povinnou četbu každému, kdo to se sebou myslí v obchodování vážně. Velmi dobře napsané, inspirující, ale pravdivé, realistické."
Martin Novák, Praha
UKÁŽEME VÁM,
JAK INVESTOVAT DO AKCIÍ

Tom na facebooku
Sledujte pravidelně,
čím se právě zabývá

Komodity.cz > Kabinet > Studentské Q&A s Tomem > Co jde jednou nahoru, musí zas dolů?

Co jde jednou nahoru, musí zas dolů?
 
(Q)
Chápu, že v komoditách se pohybuje cena frekventovaně nahoru i dolů - jde o ceny surovin, úrody a pod. a cena se řídí poptávkou a nabídkou. V čem se ale tomuto zákonu o pohybu cen vymyká akciový trh, který prakticky pořád (z historického pohledu) roste?
 
Nemálo lidí má ideologicky s konceptem neustále rostoucích akciových cen potíže.(A)
Zajímavá otázka. Jsem si vědom toho, že nemálo lidí má ideologicky s konceptem neustále rostoucích akciových cen potíže. Možná si myslí, že by v nich měl platit zákon o zemské gravitaci, anebo akciový trh porovnávají s nahoru-dolů oscilující cenou v komoditách, jaks Ty naznačil.
 
Konzistentně rostoucí cena akciových trhů nemá ve skutečnosti nic společného s přírodními zákony. Krátkodobě přirozeně cena jakéhokoli akciového titulu či souhrnného indexu dělá své vlnky nahoru a dolů; podíváš-li se do intradenních či denních akciových grafů, příliš se od těch komoditních lišit nebudou. Přepneš-li si však do mnohatetých, historických, zcela neoddiskutovatelně na tebe vyplázne jazyk neustále rostoucí, přes drobné výkyvy neúnavně pokračující uptrend. A mimochodem - dokud náš svět bude tímto světem, nemyslím si, že se cenové tendence akciových trhů kdy změní - akcie porostou nahoru pořád. Nevidím v tom nic záhadného, ba ani nelogického. Stále rostoucí akcová cena mi dává perfektní smysl - hodnota firem se v průběhu času obvykle zvyšuje, tudíž i jejich akciová cena musí adekvátně růst. Anebo si snad někdo myslí, že miliony lidí denno-denně do své práce cestují proto, aby svou firmu o kousek každý den poškodili? Vím že ne. Naprostá většina managementů všech akciových firem se snaží každoročně zvyšovat tržby, ziskovost, aktiva firmy. Společnost tím získává vyšší hodnotu, tudíž i její akciová cena má tendenci růst. Žádná gravitace, nic mystického.
 
Ačkoli Ti nikdo nedokáže garantovat, že cena XYZ akcií bude výš, než je dnes, přesně za rok či za dva, o tom, že bude výš než dnes za 10, 15 či 20 let, o tom nepochybuj. Přirozeně za předpokladu, že jde o společnost se zdravým příběhem, která nepůjde do kytek jako Enron, Kmart anebo Polaroid šly. Progresivní dlouhodobý růst se v akciových trzích zkrátka zastavit nedá, a proto neuznávám nářky kohokoli, kdo fňuká, že "tu nejlepší dobu" pro nákup těch a těch akcií už propásl. Nesmysly! Radím těm lidem, ať se naučí být DLOUHODOBÝMI INVESTORY (a ne krátkodobými gamblery), důkladně prozkoumají příběh dané společnosti a neshledají-li tam závažné blechy, ať jednoduše své vysněné akcie nakoupí.
 
Mimochodem, mluvíc o takových, pravděpodobně začneš pozorovat, jak se začne dle Tvých akciových investic měnit Tvé vlastní spotřebitelské chování. Já sám jsem již roky (pyšným) spoluvlastníkem Johnson&Johnson (JNJ), a tak tam kde můžu, používám tuhle "svou" kosmetiku. Stejně tak držím Nike (NKE), a v jiných botách bys mne v gymu cvičit nepotkal. Vlastním taky McDonald's (MCD) a Colu (KO), a tak chodím jíst vždy do McDonaldů, a nikdy do KFC anebo Pizza Hutu, jelikož nedržím a ani neplánuji Tricon akcie (YUM). Přijde Ti to srandovní? Možná. Kup si ale nějaký papíry Nokie (NOK) či Motoroly (MOT), a hned se přistihneš, jak přemýšlíš o výměně svého stávajícího mobilu za ten "pravý". Investuj do IBM a brzo ti začne vadit Tvůj stávající počítač, má-li jiné logo. Nevidím na těchto zvycích naprosto nic špatného - já naprostou většinu svých investic považuji za dlouhodobé, celoživotní - a proč bych měl jako spoluvlastník Nike sportovat v jiné značce, když Nike je stejně nejlepší?
 
Všem lidem radím dělat v akciích dlouhodobé, celoživotní investice.Všem lidem radím dělat v akciích dlouhodobé, celoživotní investice.

A ať je jim jedno, jak si jejich nákup bude stát za rok či za dva - jejich cílem je deset, patnáct let, či ideálně ještě delší horizont.

Během té doby zažijí pravděpodobně několik silných býčích trendů, které jejich akcie vynesou na výrazně, často MNOHOnásobně vyšší úroveň, než ze které je pořizovali. Mimochodem nebudou sami, kdo budou tyto akcie nakupovat.

Spousta prozíravých investorů, kteří mají již desítky let v akciích plně investováno, nepřestává prozkoumávat příběhy firem a přikupovat nové a nové tituly. A nastane-li slabý, korekční rok, který ssebou dolů stáhne akcie většiny firem, včetně těch bezvadných, pro chytrého investora nemůže nastat vhodnější příležitost na velké nakupování DOBRÝCH společností za podhodnocenou cenu. Na to že jen DOČASNĚ podhodnocenou, na to vezmi jed.

Tom
 

Aktuální tipy & články
               >> ČTĚTE ZDE
Největší přednost vašich kurzů vidím v důrazu na jednoduchost, logiku a proveditelnost. Neučíte žádné abstraktní teorie, všechno je realistické a dává to smysl. Vysvětlit srozumitelně a poutavě tak zdánlivě komplikovanou věc, jakou je burzovní trading, to jsem jinde nenašel.
Josef Hořejší, Plzeň
POMÁHÁME LIDEM
PRORAZIT NA BURZE
DOMŮ | MŮJ INDEX | PŘIDEJ ODKAZ | REKLAMA | KONTAKT | PRÁVNÍ PROHLÁŠENÍ
Naše loga | Přidej do oblíbených | Pošli přátelům | Moudra | Chybné odkazy | Zpětná vazba
Aktualizováno 22/08/2014. 3149 registrovaných odkazů. © 1997-2014 Display Systems International. Všechna práva vyhrazena.